DANI LOVA RIBOLOVA

Izvanučionička nastava -Lovstvo-Dani lova i ribolova

U sklopu izvan učioničke nastave iz predmeta“ lovstvo“, učenici 3.razreda posjetili su međunarodnu sajam „Dani lova i ribolova“ na Zagrebačkom velesajmu, koji se održavao od 20.-22.10.2017. Takva vrsta manifestacije već 10-ak godina nije priređivana u Zagrebu. Sajam je okupio izlagače iz petnaest zemalja, a cilj je bio pokazati mogućnosti razvoja turizma u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Đuro Dečak, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza i Vladimir Sever, predsjednik Hrvatskog športsko-ribolovnog saveza, izrazili su veliko zadovoljstvo zbog povratka sajma Dani lova i ribolova u Zagreb, istaknuvši kako lovci i ribolovci, te svi građani „Lijepe naše“ trebaju takvu manifestaciju. Naši učenici vidjeli su mnogo izlagača lovačke opreme. Izlagana je odjeća, obuća, mnogi lovački rekviziti, kao što su šatori, torbe, ruksaci, vabilice, oprema za lovačke pse i lovačko oružje. Izložba je bila prodajna, pa se lovačka oprema mogla kupiti po povoljnim cijenama. Hrvatski streličarski savez predstavio je svoj sport, tj, gađanje meta lukom i strijelom. Mnogi učenici su isprobali tu vrstu sporta što im je bilo vrlo zanimljivo i zabavno. Predstavljen je Odjel lovstva i zaštite prirode Veleučilišta u Karlovcu, gdje su se mogle dobiti korisne informacije o nastavku školovanja nakon završetka srednje škole. Odjel zoološkog vrta iz Zagreba privukao je pažnju svojim izloženim životinjama –zmijama. Edukatori su na pristupačan način , ukratko, pokazali učenicima brigu o zmijama kao kućnim ljubimcima, ali i upozorili na zmije otrovnice naših krajeva (prvenstveno poskok i riđovka) ,koji su bili dio izložbenog programa. Izložba gljiva mogla je poslužiti kao putokaz o jestivim i otrovnim gljivama u prirodi. Na svakoj je gljivi jasno bilo napisano ime, ali i upozorenje da li je jestiva ili otrovna. Izloženo je pedesetak različitih vrsta, a svojim izgledom pažnju su plijenile one najljepše ali i najotrovnije-muhara i zelena pupavka. Dio Lovačkog muzeja s prepariranim životinjama bio je lijepo uređen, sa mnogim životinjama koje žive u lovištima Hrvatske i Europe. Tu se mogao vidjeti medvjed, jelen obični, jelen lopatar, srnjak, divlja svinja, lisica, čagalj, ris, kunopas, prepelica, šljuka i mnoge druge živ. Ženska lovačka udruga „Dama dama“ pripremila je za najmlađe posjetitelje igru pogađanja hrane za divljač i bojanje bojanki divljih životinja. Nekim učenicima bila je to prigodna razbibriga i veselje. Odjel s prepariranim ribama slatkovodnim ribama poslužio kao mentalna mapa za ponavljanje naučenog gradiva iz predmeta “ Uzgoj domaćih životinja“. Dani lova i ribolova predstavljeni su kroz tri dana i naš posjet bio je tek dio događanja i predavanja koja su se tamo mogla čuti. Smatram da je terenska nastava bila korisna; učenicima se približilo znanje iz lova i uzgoja riba,te bi svakako i ubuduće trebalo to provoditi kao dio nastave.

Mr. Božena Katalinić dr.med.vet.

velesajam2   FB_IMG_1508953972028 FB_IMG_1508954072264 IMG-20171026-WA0010 IMG-20171025-WA0003 IMG-20171025-WA0010 IMG-20171026-WA0005 IMG-20171026-WA0014 FB_IMG_1508954008313 IMG-20171026-WA0019